Barn med vuxen

Är du nybliven förälder? Vill du träffa andra föräldrar och prata, umgås och fika? Eller är du kanske en mor- eller farförälder som passar ditt eller dina barnbarn i veckorna?

I de flesta kyrkor anordnas babycafé/öppen förskola dit alla föräldrar och andra vuxna med små barn är välkomna. Det är ett bra tillfälle att få ställa frågor och diskutera olika småbarnsbekymmer och glädjeämnen med varandra. En andakt brukar hållas och fika för en liten peng serveras.

I kalendern till höger hittar du barnverksamheter i Malmös kyrkor. Till de flesta behöver du inte anmäla dig, utan det är bara att komma. I de fall anmälan krävs står det angivet. Klicka på ett evenemang för att läsa mer om det. Du kommer då till vår kalendersida, där man kan söka och hitta alla våra evenemang inom gudstjänster och andakt, musik och konsert, aktiviteter för barn och vuxna, caféverksamhet och mycket mer.

Observera att verksamheten oftast är förlagd till församlingshemmet och inte sker i själva kyrkan.

Hjärligt välkommen!

Kalender

21 aug
tis

Babykafé 0-18 mån

10:00
Husie församlingshem
21 aug
tis

Öppen gård och lekkyrka

13:00
S:t Andreasgården
22 aug
ons

Trivselkväll med Quiz i Prästgårdsparken

17:00
Södra Sallerups kyrka
23 aug
tor

Öppet hus för Barnfamiljer

10:00
Husie församlingshem
23 aug
tor

Öppet hus för Barnfamiljer

10:00
Husie församlingshem
28 aug
tis

Babycafé

09:00
S:t Matteus kyrka
28 aug
tis

Öppen musiklek

10:00
Heliga Trefaldighetskyrkan
28 aug
tis

Babykafé 0-18 mån

10:00
Husie församlingshem
29 aug
ons

Öppen musiklek

13:00
Heliga Trefaldighetskyrkan
30 aug
tor

Öppen musiklek

10:00
Heliga Trefaldighetskyrkan