Överallt hör vi talas om att jordens resurser minskar och att vi måste anpassa oss till detta faktum, tyvärr gäller detta, med minskade resurser, även i kyrkans värld. Denna sommar, 2018, som vi alla redan nu längtar efter, så kommer vi att integrera Sommarkväll i trädgården med Café ute och inne.

onsdagarna, inom ramen för Café ute och inne, så kommer vi att erbjuda musikunderhållning av olika slag till allas (hoppas jag) belåtenhet.

Vi provar någonting nytt, låt oss möta detta ”nya” med en öppen och positiv attityd, låt oss ge det en chans under några (förhoppningsvis) soliga onsdagar, vi kommer att göra allt för att ni ska trivas under dessa veckor i S:t Mikaels trädgård.

Så… Vi ses till sommaren runt en kopp kaffe o kaka/smörgås i S:t Mikaels Café.

Conny, präst och arbetsledare i S:t Mikaels kyrka