Bilderna på den lille pojken som drunknat i Medelhavet finns på allas våra näthinnor. Hur kan detta få ske?

Hur kan verkligheten vara så grym att barn, oskyldiga barn så fyllda av liv, så älskade, så värdefulla kan få möta döden så tidigt och på detta fruktansvärda sätt – på flykt från krigets fasor i hopp om att finna trygghet? Var finns Gud?

Jag känner mig maktlös, men samtidigt viss om att det går att göra skillnad. Om vi gör det tillsammans.

I morse läste jag i Sydsvenskan om hur vi, var och en kan bidra. Jag kan hjälpa genom att skicka ett sms… Så enkelt, nästan så att det känns otillräckligt. Samtidigt – när vi är många så räcker det till mycket. Nedan finns länkar både till Svenska Kyrkans hemsida och till Sydsvenskans artikel där det står att läsa om hur vi kan bidra. För den som vill och kan göra mer än att skicka ett sms finns också information om volontärskap.
http://svenskakyrkan.se/
http://www.sydsvenskan.se/sverige/4-satt-som-du-kan-hjalpa-barn-och-vuxna-pa-flykt-1/

Gud, förbarma dig över oss. Var med varje människa som flyr just nu. Hjälp oss att bygga en värld där ingen behöver fly för sitt liv. Hjälp oss att bygga en värld där inga barn behöver möta döden på väg mot ett liv i fred. Gud, kom med ditt ljus dit där mörker råder.

Amen

Christina Ohlsson