Det är numera tradition att After work -konserten i S:t Petri kyrka under Barn- och ungdomsfilmfestivalen (BUFF) har film som tema. Fredag 23 mars kl 17.00 kombineras lyssnandet till orgelklanger med en filmupplevelse.

Idén att kombinera filmer med inspelat ljud är nästan lika gammal som filmen själv. Innan tekniken kom ikapp framfördes oftast levande musik på biograferna för att fånga och förstärka filmens stämningar. Med Carl Adam Landströms improvisation får filmen ’Le ballon rouge’ en extra dimension.

’Den röda ballongen’ är en fransk novellfilm från 1956 i regi av Albert Lamorisse. Den utspelar sig i stadsdelen Ménilmontant i Paris och handlar om en pojke som träffar på en stor röd ballong som verkar ha ett eget medvetande. Filmen tilldelades bland annat Louis Delluc-priset, Guldpalmen för bästa kortfilm  och en Oscar för bästa originalmanus.

Medverkande: Diplomorganist Carl Adam Landström

Konserten är ett samarbete med BUFF Internationell filmfestival.

Fri entré.