På Barkgatan i centrala Malmö finns den ”lilla kommuniteten”. Kommuniteten är startad av Svenska kyrkan i Malmö med hjälp av klostret i Taizé. Vi som bor här är tre unga kvinnor som delar tro och gemenskap i vardagen. Med jämna mellanrum bjuder vi in till en stund av gemenskap i vårt hem. Alla är välkomna och tillsammans med de som kommer äter vi och avslutar med en Taizé-bö

Värdefulla möten

Detta skapar värdefulla möten. Att mötas i spontanitet och enkelhet kan vara svårt i vårt samhälle. Detta som borde vara något grundläggande förhindras av de krav och den press som omger oss. De människor vi umgås med liknar oftaoss själva och lever liknande liv. I mötet runt matbordet på Barkgatan möts människor från flera generationer, från olika kulturer och som lever helt olika liv. För oss är detta ett inspirerande sätt att visa gästfrihet. Vi hoppas att dessa möten kan bidra till nya relationer, nya gemenskaper och ett ännu öppnare Malmö!

Sigrid Möller Fredriksson, Santal Sjöblom Timstedt, Nora Slimi

Läs mer om Lilla kommuniteten