Välkommen att söka till utbytesprogrammet Ung i den världsvida kyrkan! Ung i den Världsvida kyrkan är Svenska kyrkans utbytesprogram där du får möjligheten att dela tro och liv med människor i Tanzania, Filippinerna, Costa Rica eller Brasilien.

Vill du…
– skapa dig en egen bild av hur vi tillsammans kan verka för en rättvis värld?
– uppleva den gränslösa och världsvida kyrkan genom att besöka någon av
Svenska kyrkans internationella partnerskyrkor/partnerorganisationer
– dela vardagen med människor från Afrika, Asien, Latinamerika
– vara med och ta emot unga människor från våra systerkyrkor när de besöker Lunds stift?

Är du…
– mellan 18 och 30 år
– aktiv i Svenska kyrkan och har erfarenhet av dess ungdomsarbete
– har du ett globalt engagemang
– vill du ut och få nya erfarenheter och perspektiv på tillvaron
– och kan engelska och/eller spanska

Det är ett tre månader långt utbyte mellan september och november. Vi ser gärna att du som söker är eller har varit aktiv inom Svenska kyrkan och är intresserad av internationella frågor. Sista dag för ansökan är den 15 mars 2019. Mer information och ansökningsblanketter hittar du på på hemsidan för Svenska kyrkans internationella arbete