För dig som tycker att ensamheten blir tung i coronatider håller vi sommaröppet en dag i veckan i församlingshemmet. Du kan dricka en enkel kopp kaffe till självkostnadspris, utomhus om vädret tillåter, hitta någon att prata med en stund även om vi sitter glest, vara med på morgonbönen kl 9.25 eller sitta för dig själv en stund i kyrkan eller andaktsrummet och kanske tända ett ljus.

För dig som är i behov av samtal kan du boka dem via församlingens expedition: 040-279350 eller ringa direkt till Svenska kyrkan i Malmö olika samtalsstöd.
Se länk: https://svenskakyrkanmalmo.se/startsida/samtal-och-stod/

Kom förbi en stund när det passar dig, få en andningspaus som människa och hämta ny kraft till att orka fortsätta vara rädd om dig!
Det kommer så småningom finnas möjlighet till meditativ vandring på egen hand kring församlingshemmet.

Tid: onsdagar 8/7 – 19/8   kl 9.25-16.