Kristi himmelsfärdsdag och Pingst

Kristi Himmelsfärds dag firas ofta med gudstjänst ute i naturen. På morgonen kan man fira en så kallad gökotta, en gudstjänst med kaffe, allsång, natur och andakt som huvudingredienser.

Innan Jesus lämnde jorden på Kristi himmelsfärdsdag berättade han för lärjungarna att de inte skulle att bli övergivna. Jesus förklarade att vi människor skulle få en hjälpare, en sanningens ande som ska vara hos oss för alltid.

Tio dagar efter Kristi Himmelsfärd firar vi därför pingst. Då firar vi att Gud låter sin ande, hjälparen, vara hos oss. Pingsten är den heliga andens högtid. En högtid där vi blir påminda om att Gud finns både mitt bland oss och inom oss. Den heliga anden är Guds osynliga närvaro.

Mer information

Här kan du läsa mer om Kristi himmelsfärdsdag och Pingst

Gudstjänster i Malmö den närmaste tiden

Inga kalenderhändelser hittades.