Fredag 2 november
Kl 13-21 Kyrkan är öppen för ljuständning
Kl 19 ”Är det slut nu?” – Estradpoesi har de senaste åren exploderat i popularitet. I Limhamns kyrka har vi förmodligen längtat efter denna konstart hela livet utan att veta om det. Nu är det dags. Välkommen till kyrkan denna allhelgonafredag där liv och död sätts under luppen. Det blir också stand up, sång och musik. Medverkar gör Camilla Jonasson – standup, Anna Arvidsdotter – estradpoesi, Rebecca Hodgson – estradpoesi, är Louise Buenafe Mistén – estradpoesi, Abbe Kofoed Hansen – sång, Ellie Larsen – sång och Albin Johansson – piano

Lördag 3 november
Kl 10-21 Kyrkan är öppen för ljuständning
Kl 11 ”Ibland är jag ledsen” – barnsäker gudstjänst med små och stora med fokus på barn och sorg
Kl 18 Minnesgudstjänst med Limhamns kyrkokör och David Zhang – piano

Söndag 4 november
Kl 10-16 Kyrkan är öppen för ljuständning
Kl 11 Högmässa
Kl 15 Rofylld allhelgonakonsert med Limhamns kyrkokör,
Agnes Wästfelt – sopran, Karin Sandén Bergh – cello och David Zhang – piano

 

Söndag 11 november
Kl 11 Mässa med små och stora
Kl 15 Hur ser sorg ut hos barn och vuxna?
Birgitta Westerlund Streilert föreläser för oss om sorg – om hur vi reagerar när vi själva eller någon anhörig blir allvarligt sjuk och om hur vi hanterar sorg, som barn och som vuxen. Birgitta arbetar som sjukhuspräst på Sus i Malmö och har många års erfarenhet av att möta människor i sorg.
Kl 17 Minnesgudstjänst för barn – för dig som mist syskon eller barn i späd ålder. Pyssel och enkel fika efteråt

Här kan du få information om allt som händer i Malmö under Allhelgonahelgen