Här hittar du allt som händer i Svenska kyrkan under Malmöfestivalen

Under festivalveckan händer det mycket i och omkring S:t Petri kyrka: temavandringar i kyrkorummet, konserter, klotterplank, installationer och mycket mer. Samtliga programpunkter arrangeras i samarbete mellan Malmöfestivalen och S:t Petri kyrka.

Läs mer om programpunkterna på www.malmofestivalen.se/program

PROGRAM 9-16 AUGUSTI

 
Logo Konstkvinnor10.00-23.00 INSTALLATION: TRÄDET
Plats: S:t Petri kyrka
En interaktiv konstinstallation med @Konstkvinnor. Ett framtidens träd och ett hoppets träd växer fram i S.t Petri kyrka: varje individ får drömma om en hållbar och hoppfull framtid och tillsammans byggs sakta en kollektiv framtidsdröm fram.

14.00 TEMAVANDRING: SJU SEKLER
Plats: S:t Petri kyrka
S:t Petri firar 700 år. Hur har historiska, teologiska och kulturella förändringar påverkat rummets arkitektur och inventarier? Guide: Anne Ruponen

 

14.00-18.00 PLANKET MED KRAFTSTATIONEN
Plats: Utanför S:t Petri kyrka
Pyssla ditt eget armband eller gör ditt avtryck på vårt klotterplank utanför S:t Petri kyrka, uttryck din mening i ord eller kanske måla den… Kraftstationen vänder sig främst till dig som är mellan 16 och 25 år.

 

Foto: @jordirullo

17.00-20.00 INSTALLATION: THE TRIP
Plats: Utanför S:t Petri kyrka
Under fyra dagar bjuder TOMBS Creatius från Katalonien in till en rolig och samtidigt djupsinnig, oförglömlig resa där du bjuds in att lägga dig ner och låta dig skjutsas in i en fantastisk och knasigt utstyrslad trailer. Lämplig för publik 14 år och äldre.

 

18.30 TRIBUTE TO JOHN WILLIAMS
Plats: S:t Petri kyrka
Ulla Olsson framför musik ur Harry Potter, Indiana Jones, Jurassic Park och Star Wars på den den nya mäktiga orgeln i S:t Petri kyrka.

 

21.00-23.00 LJUSINSTALLATION
Plats: S:t Petri kyrka
Kristian Nihléns organiska ljusinstallation fyller kyrkans valv och suddar ut gränserna mellan ute och inne.

 

Ulf Eriksson

Ulf Eriksson, foto: inkonst.com

21.30 INTONAL: ULF ERIKSSON
Plats: S:t Petri kyrka
Sitt ner och upplev elektronisk och experimentell musik i världsklass. Ulf Eriksson är en internationellt ansedd dj tillika konstnärlig ledare på Inkonst i Malmö.

Logo Konstkvinnor10.00-23.00 INSTALLATION: TRÄDET
Plats: S:t Petri kyrka
En interaktiv konstinstallation med @Konstkvinnor. Ett framtidens träd och ett hoppets träd växer fram i S.t Petri kyrka: varje individ får drömma om en hållbar och hoppfull framtid och tillsammans byggs sakta en kollektiv framtidsdröm fram.

14.00 TEMAVANDRING: TILL GUDS EHRE OCH DENNE KIRKE TIL EN ZIRAHT
Plats: S:t Petri kyrka
Var kommer alla saker ifrån? Många inventarier har under kyrkans 700 år donerats eller tillverkats av Malmöbor. Guide: Anne Ruponen

 

14.00-18.00 PLANKET MED KRAFTSTATIONEN
Plats: Utanför S:t Petri kyrka
Pyssla ditt eget armband eller gör ditt avtryck på vårt klotterplank utanför S:t Petri kyrka, uttryck din mening i ord eller kanske måla den… Kraftstationen vänder sig främst till dig som är mellan 16 och 25 år.

 

16.00 STADSVANDRING MED MALMÖ STADSARKIV
Utgår från kyrkoplanen vid S:t Petri kyrka och vidare mot Caroli kyrka.

 

 

Foto: @jordirullo

17.00-20.00 INSTALLATION: THE TRIP
Plats: Utanför S:t Petri kyrka
Under fyra dagar bjuder TOMBS Creatius från Katalonien in till en rolig och samtidigt djupsinnig, oförglömlig resa där du bjuds in att lägga dig ner och låta dig skjutsas in i en fantastisk och knasigt utstyrslad trailer. Lämplig för publik 14 år och äldre.

 

18.30 ORD PÅ SCEN: SPOKEN WORD
Plats: S:t Petri kyrka
Vinnaren och silvermedaljören från Svenska Mästerskapen i Poetry Slam samt några av Malmös bästa poeter bjuder på en timmes högkvalitativ Spoken Word. Konferencier: Maria Maunsbach.

 

21.00-23.00 LJUSINSTALLATION
Plats: S:t Petri kyrka
Kristian Nihléns organiska ljusinstallation fyller kyrkans valv och suddar ut gränserna mellan ute och inne.

 

Ellen Arkbro, foto: ellenarkbro.com

21.30 INTONAL: ELLEN ARKBRO
Plats: S:t Petri kyrka
Ellen Arkbro, en av Sveriges mest hyllade unga kompositörer och ljudartister, har rest till Malmö för att under residens arbeta med S:t Petris nyinstallerade orgel. Under dessa veckor har hon komponerat ett helt nytt verk för kyrkans orgel.

 

 

Foto: Einar Kling Odenkrants

22.30 DANS: VAR DAG
Plats: utanför S:t Petri kyrka
Närvaro och gemenskap när streetdansare ger solon. Välkommen till en plats för dans och gemenskap med lustfyllda improvisationer och koreografer som utmanar varandra. Konstnärlig ledare: Viktor Fröjd.

Logo Konstkvinnor10.00-23.00 INSTALLATION: TRÄDET
Plats: S:t Petri kyrka
En interaktiv konstinstallation med @Konstkvinnor. Ett framtidens träd och ett hoppets träd växer fram i S.t Petri kyrka: varje individ får drömma om en hållbar och hoppfull framtid och tillsammans byggs sakta en kollektiv framtidsdröm fram.

14.00 TEMAVANDRING: EN VÄRLD AV BILDER
Plats: S:t Petri kyrka
Välkommen till en djupdykning i kalkmålningarnas motivvärld och bilden som trosbärare och uttryck för våra mänskliga villkor. Guide: Anne Ruponen.

 

14.00-18.00 PLANKET MED KRAFTSTATIONEN
Plats: Utanför S:t Petri kyrka
Pyssla ditt eget armband eller gör ditt avtryck på vårt klotterplank utanför S:t Petri kyrka, uttryck din mening i ord eller kanske måla den… Kraftstationen vänder sig främst till dig som är mellan 16 och 25 år.

 

16.00 STADSVANDRING MED MALMÖ STADSARKIV
Utgår från kyrkoplanen vid S:t Petri kyrka och vidare mot Caroli kyrka.

 

 

Foto: @jordirullo

17.00-20.00 INSTALLATION: THE TRIP
Plats: Utanför S:t Petri kyrka
Under fyra dagar bjuder TOMBS Creatius från Katalonien in till en rolig och samtidigt djupsinnig, oförglömlig resa där du bjuds in att lägga dig ner och låta dig skjutsas in i en fantastisk och knasigt utstyrslad trailer. Lämplig för publik 14 år och äldre.

 

© Amelie Herbertsson
cirkusknaster

18.30 PERFORMANCE: KOLLEKTIV KNASTER
Plats: S:t Petri kyrka
Med fysisk poesi och ett sound från en annan dimension, bjuds det på en föreställning med akrobatiska akter och livemusik.

 

 

 

21.00-23.00 LJUSINSTALLATION
Plats: S:t Petri kyrka
Kristian Nihléns organiska ljusinstallation fyller kyrkans valv och suddar ut gränserna mellan ute och inne.

 

Andreas Tilliander, foto:Jesper Berg 2008 Œt Adrian Recordings

21.30 INTONAL: MOKIRA
Plats: S:t Petri kyrka
Mokira aka Andreas Tilliander är något så ovanligt som en svensk världsartist i den elektroniska musikscenen.

Logo Konstkvinnor10.00-23.00 INSTALLATION: TRÄDET
Plats: S:t Petri kyrka
En interaktiv konstinstallation med @Konstkvinnor. Ett framtidens träd och ett hoppets träd växer fram i S.t Petri kyrka: varje individ får drömma om en hållbar och hoppfull framtid och tillsammans byggs sakta en kollektiv framtidsdröm fram.

14.00 TEMAVANDRING: GRAVSTENARNA BERÄTTAR
Plats: S:t Petri kyrka
Livsvillkor, symbolik och begravningsskick är något av vad som finns gömt i kyrkorummets gravstenar och epitafier. Guide: Anne Ruponen.

 

14.00-18.00 PLANKET MED KRAFTSTATIONEN
Plats: Utanför S:t Petri kyrka
Pyssla ditt eget armband eller gör ditt avtryck på vårt klotterplank utanför S:t Petri kyrka, uttryck din mening i ord eller kanske måla den… Kraftstationen vänder sig främst till dig som är mellan 16 och 25 år.

 

Foto: @jordirullo

17.00-20.00 INSTALLATION: THE TRIP
Plats: Utanför S:t Petri kyrka
Under fyra dagar bjuder TOMBS Creatius från Katalonien in till en rolig och samtidigt djupsinnig, oförglömlig resa där du bjuds in att lägga dig ner och låta dig skjutsas in i en fantastisk och knasigt utstyrslad trailer. Lämplig för publik 14 år och äldre.

 

Sabina Zweiacker, foto: mynewsdesk/ Malmölive

18.30 KÖR- OCH KAMMARMUSIKKONSERT
Plats: S:t Petri kyrka
Tillsammans med Malmö Flickkör bjuder Kulturskolans sångelever på en konsert med repertoar som sträcker sig från den klassiska repertoaren till musikalhits, visa och pop. Dirigent: Sabina Zweiacker.

 

 

21.00-23.00 LJUSINSTALLATION
Plats: S:t Petri kyrka
Kristian Nihléns organiska ljusinstallation fyller kyrkans valv och suddar ut gränserna mellan ute och inne.

 

21.30 INTONAL: TOMOKO SAUVAGE
Plats: S:t Petri kyrka
Tomoko Sauvage är en fransk-japansk artist som experimenterar med vattenfyllda skålar i porslin och undervattensmikrofoner för att frammana suggestiva ljudlandskap.

Logo Konstkvinnor10.00-23.00 INSTALLATION: TRÄDET
Plats: S:t Petri kyrka
En interaktiv konstinstallation med @Konstkvinnor. Ett framtidens träd och ett hoppets träd växer fram i S.t Petri kyrka: varje individ får drömma om en hållbar och hoppfull framtid och tillsammans byggs sakta en kollektiv framtidsdröm fram.

15.45-19.00 FESTIVALVANDRING: FÖRUNDRAS I MALMÖ
Start: S:t Johannes kyrka, Rådmansgatan
Upplev känslan för det minsta, för det största, för det oväntade, för det sköna, för det konstnärliga. Följ med till utvalda ställen i Malmö – och häpna! Vandringens längd ca 5 km. Ingen föranmälan. Ta med egen fika. Start vid S:t Johannes kyrka, Rådmansgatan. Vandringen är kostnadsfri.

14.00 TEMAVANDRING: SJU SEKLER I S:T PETRI KYRKA
Plats: S:t Petri kyrka
S:t Petri firar 700 år. Hur har historiska, teologiska och kulturella förändringar påverkat rummets arkitektur och inventarier? Guide: Anne Ruponen.

 

14.00-18.00 PLANKET MED KRAFTSTATIONEN
Plats: Utanför S:t Petri kyrka
Pyssla ditt eget armband eller gör ditt avtryck på vårt klotterplank utanför S:t Petri kyrka, uttryck din mening i ord eller kanske måla den… Kraftstationen vänder sig främst till dig som är mellan 16 och 25 år.

 

16.00 STADSVANDRING MED MALMÖ STADSARKIV
Utgår från kyrkoplanen vid S:t Petri kyrka och vidare mot Caroli kyrka.

 

 

18.30 KONSERT: MAIJA KAUHANEN
Plats: S:t Petri kyrka
Maija Kauhanen blandar sin starka och uttrycksfulla röst med den traditionsrika kantelen och uppfinningsrik percussion till ett unikt ljudlandskap som bärs av polyrytmiska, organiska beats.

 

21.00-23.00 LJUSINSTALLATION
Plats: S:t Petri kyrka
Kristian Nihléns organiska ljusinstallation fyller kyrkans valv och suddar ut gränserna mellan ute och inne.

 

21.30 KÖRKONSERT: SPUK
Plats: S:t Petri kyrka
Stilla a cappellatoner med S:t Petri Ungdomskör under ledning av Alexander Einarsson. Musik ur körens tävlingsrepertoar i våras vid den internationella körtävlingen i Baden, Österrike.

Logo Konstkvinnor10.00-23.00 INSTALLATION: TRÄDET
Plats: S:t Petri kyrka
En interaktiv konstinstallation med @Konstkvinnor. Ett framtidens träd och ett hoppets träd växer fram i S.t Petri kyrka: varje individ får drömma om en hållbar och hoppfull framtid och tillsammans byggs sakta en kollektiv framtidsdröm fram.

 

14.00 TEMAVANDRING: TILL GUDS EHRE OCH DENNE KIRKE TIL EN ZIRAHT
Plats: S:t Petri kyrka
Var kommer alla saker ifrån? Många inventarier har under kyrkans 700 år donerats eller tillverkats av Malmöbor. Guide: Anne Ruponen.

 

14.00-18.00 PLANKET MED KRAFTSTATIONEN
Plats: Utanför S:t Petri kyrka
Pyssla ditt eget armband eller gör ditt avtryck på vårt klotterplank utanför S:t Petri kyrka, uttryck din mening i ord eller kanske måla den… Kraftstationen vänder sig främst till dig som är mellan 16 och 25 år.

 

16.00 STADSVANDRING MED MALMÖ STADSARKIV
Utgår från kyrkoplanen vid S:t Petri kyrka och vidare mot Caroli kyrka.

 

 

18.30 KONSERT: MALMÖ TXT & VOKALENSEMBLEN VOS
Plats: S:t Petri kyrka
Ett möte mellan den danska poeten Inger Christensens dikt ’alfabet’ och den amerikanske kompositören Philip Glass minimalistiska komposition från filmen ’ Koyaanisqatsi: Life Out of Balance’.

 

21.00-23.00 LJUSINSTALLATION
Plats: S:t Petri kyrka
Kristian Nihléns organiska ljusinstallation fyller kyrkans valv och suddar ut gränserna mellan ute och inne.

 

21.30 KONSERT: VOICES OF SCANDINAVIA
Plats: S:t Petri kyrka
Vokalensemblen VOS under ledning av Robert Bennesh framför i skymningstimmen ett program med musik som besjunger sensommaren och erbjuder en stunds stillhet i den brusande festivalkvällen.

Logo Konstkvinnor10.00-23.00 INSTALLATION: TRÄDET
Plats: S:t Petri kyrka
En interaktiv konstinstallation med @Konstkvinnor. Ett framtidens träd och ett hoppets träd växer fram i S.t Petri kyrka: varje individ får drömma om en hållbar och hoppfull framtid och tillsammans byggs sakta en kollektiv framtidsdröm fram.

14.00 TEMAVANDRING: EN VÄRLD AV BILDER
Plats: S:t Petri kyrka
Välkommen till en djupdykning i kalkmålningarnas motivvärld och bilden som trosbärare och uttryck för våra mänskliga villkor. Guide: Anne Ruponen.

 

14.00-18.00 PLANKET MED KRAFTSTATIONEN
Plats: Utanför S:t Petri kyrka
Pyssla ditt eget armband eller gör ditt avtryck på vårt klotterplank utanför S:t Petri kyrka, uttryck din mening i ord eller kanske måla den… Kraftstationen vänder sig främst till dig som är mellan 16 och 25 år.

 

Mikael Samuelsson

Mikael Samuelsson. Foto: Monika Franzon

18.30 KONSERT: FÖRKLÄDD GUD OCH TAUBE
Plats: S:t Petri kyrka
Petri Sångare med orkester och solister på ’Förklädd gud’ av Hjalmar Gullberg/Lars Erik Larsson. Denna gång med Lill Lindfors som recitatör. Taube i Ligurien är konsertens andra del med Mikael Samuelson och Lill Lindfors som tillsammans sjunger och gestaltar sånger av Evert Taube. Kapellmästare Carl Adam Landström och dirigent Alexander Einarsson.

 

21.30 KONSERT: FÖRKLÄDD GUD OCH TAUBE
Plats: S:t Petri kyrka
Petri Sångare med orkester och solister på ’Förklädd gud’ av Hjalmar Gullberg/Lars Erik Larsson. Denna gång med Lill Lindfors som recitatör. Taube i Ligurien är konsertens andra del med Mikael Samuelson och Lill Lindfors som tillsammans sjunger och gestaltar sånger av Evert Taube. Kapellmästare Carl Adam Landström och dirigent Alexander Einarsson.

Logo Konstkvinnor10.00-23.00 INSTALLATION: TRÄDET
Plats: S:t Petri kyrka
En interaktiv konstinstallation med @Konstkvinnor. Ett framtidens träd och ett hoppets träd växer fram i S.t Petri kyrka: varje individ får drömma om en hållbar och hoppfull framtid och tillsammans byggs sakta en kollektiv framtidsdröm fram.

14.00 TEMAVANDRING: GRAVSTENARNA BERÄTTAR
Plats: S:t Petri kyrka
Livsvillkor, symbolik och begravningsskick är något av vad som finns gömt i kyrkorummets gravstenar och epitafier. Guide: Anne Ruponen.

 

14.00-18.00 PLANKET MED KRAFTSTATIONEN
Plats: Utanför S:t Petri kyrka
Pyssla ditt eget armband eller gör ditt avtryck på vårt klotterplank utanför S:t Petri kyrka, uttryck din mening i ord eller kanske måla den… Kraftstationen vänder sig främst till dig som är mellan 16 och 25 år.

 

18.30 KONSERT: MALMÖ TXT & VOKALENSEMBLEN VOS
Plats: S:t Petri kyrka
Ett möte mellan den danska poeten Inger Christensens dikt ’alfabet’ och den amerikanske kompositören Philip Glass minimalistiska komposition från filmen ’ Koyaanisqatsi: Life Out of Balance’.

 

21.30 KONSERT: VOICES OF SCANDINAVIA
Plats: S:t Petri kyrka
Vokalensemblen VOS under ledning av Robert Bennesh framför i skymningstimmen ett program med musik som besjunger sensommaren och erbjuder en stunds stillhet i den brusande festivalkvällen.

 

 

Samtliga programpunkter arrangeras i samarbete mellan S:t Petri kyrka och Malmöfestivalen.

Med reservation för eventuella ändringar.

Mer information: gå till Malmöfestivalens officiella hemsida