Så har vi passerat midsommar och sommaren är i full gång. Det blev sommar även detta konstiga år med Coronapandemi och tornrivning. Mitt i allt som är jobbigt kan vi behöva bli påminda om allt det goda som möter oss trots allt. Naturen skimrar av grönska och påminner om en Gud som är både generös och enorm. Gratis får vi ta del av den stora gåva som Gud gett till oss genom sin skapelse. Sommaren ger oss också möjlighet att ladda våra batterier. Trots att våren (och kanske just på grund av det) varit så annorlunda med minskade aktiviteter och sociala kontakter kan det finnas en trötthet, för allt har varit så annorlunda. Verksamheten i S:t Andreas ligger på sparlåga under sommaren men vi firar gudstjänster på söndagar klockan 11 och på torsdagar är trädgården på S:t Andreasgården öppen för den som vill ha lite gemenskap. Några söndagskvällar har vi musik i sommarkväll. Vi följer naturligtvis folkhälsomyndigheternas rekommendationer. Vi har också spelat in en liten sommarandakt som en hälsning i sommartid. Med dessa ord vill jag också önska dig en riktigt skön sommar.

Johan Jesperson, arbetsledande präst i s:t Andreas kyrka