Tisdag 5 februari startar vårterminens Pilgrimsvandringar i Pildammsparken. Samling sker utanför S:t Johannes kyrka kl 10.50 och vandringen pågår fram till kl 12.00. Därefter finns det som vanligt möjlighet att delta i middagsbön i S:t Johannes kyrka följt av Tisdagssoppa i församlingshemmet 12.30.

Vårens datum: 5/2, 19/2, 5/3, 19/3, 2/4, 16/4, 30/4, 7/5, 14/5, 21/5, 28/5.

10 års jubileum
Under våren 2019 firar Pilgrimsvägen Skåne Blekinge tio år. Pilgrimsvägen Skåne Blekinge är en del av den långa väg som ska binda samman vallfartsorterna Santiago de Compostela i Spanien, Vadstena i Sverige och Nidaros i Norge. Under jubileumsåret kommer extra många träffar äga rum med vandringar, samtal om pilgrimsliv, andlig hälsa, kristen tro och rättvisa och solidaritet med skapelsen. Läs mer på www.pilgrimsvagen.se

Under maj månad planeras att lyfta fram Pilgrimslivet på olika sätt i S:t Johannes kyrka. Mer information kommer.

För mer information
[email protected]