Make That Change är en ny mässa som firas på lördagar kl. 16.00 i S:t Johannes kyrka. (Se datum nedan) Mässan består till stora delar av musik där Gospel Rose Choir tillsammans med bandet utgör stommen. Vi vill att du också är med och sjunger med oss. Vi har en stor skärm med alla texter så att du enkelt kan följa med. Dessutom kommer vi att dela musiken via Spotify så du kan lyssna innan mässan.

Varje mässa har ett tema där vi tar upp viktiga och relevanta ämnen. Hur står vi ut med vår kropp? Vilket är mitt värde? Var gör jag av all min ilska? Hur ska jag våga?

Efter mässan finns möjlighet till en enkel fika och samtal runt dagens ämne.

Mässan är tvåspråkig. Alla sånger är på engelska och allt övrigt innehåll översätts.

Make That Change – Våren 2019
2/3 kl.16 Tema: Self Care
30/3 kl.16 Tema: Kroppen
27/4 kl.16 Tema: Vrede
25/5 kl.16 Tema: Fearless

Mer information