Med nya verk från Georg Riedels hand bjuds vi på ett knippe sånger i en omväxlande konsert med rösten i centrum. Konserten ges söndag 11 november kl 18.00 i Landstingssalen på Malmö Rådhus. Insläpp: 17.30

Medverkande:
S:t Petri Gosskör och Aspirantkör
Petri Vokalensemble
Georg Riedel, kontrabas
Kjell Edstrand, piano
Berndt Sjögren, saxofon och flöjt
Martin Arpåker, dirigent

Ur programmet:
Georg Riedel: Lingua Musica, Tystnad, Agnus Dei, Tonen som svarar, Ansikte mot ansikte, Vi är blommor

Fri entré. OBS: Begränsat antal platser. Konsertens längd: cirka 60 minuter

Folkkär musiker och kompositör
Georg Riedel (1934) behöver ingen närmare presentation. Som folkkär musiker och kompositör är han känd bland annat genom samarbetet med pianisten
Jan Johansson på skivan Jazz på svenska, Sveriges genom tiderna bäst säljande jazzinspelning, som basist i Trio con Tromba och i namnkunniga Radiojazzgruppen med musiker som Arne Domnérus, Lars Gullin, Jan Allan, Gunnar Svensson, Egil Johansen, Rune Gustafsson och Bengt Hallberg och genom musiken till filmer baserade på Astrid Lindgrens böcker. Exempel på hans filmmusik är visor som Du käre lille snickerbo och Idas sommarvisa. Men han har också tonsatt texter av Lennart Hellsing och Barbro Lindgren och komponerat signaturmelodin till TV-serien Alfons Åberg.
På konstmusiksidan har Riedel komponerat en opera efter August Strindbergs Hemsöborna för Folkoperan i Stockholm samt körmusik, bland annat till texter av
Tomas Tranströmer. Riedel, som är bördig från forna Tjeckoslovakien, kom med sin familj till Sverige då han endast var fyra år och fick så småningom sin första
musikutbildning i Stockholms folkskolors sångklasser. Det blev först violinstudier innan han fann sitt rätta instrument, kontrabasen. (Rolf Martinsson)