LJUSET LYSER I MÖRKRET
Allhelgonahelgen blir annorlunda detta år. På grund av pandemin kommer vi dessvärre inte kunna bjuda in till någon minnesgudstjänst. Istället hålls en stämningsfull musikgudstjänst på Alla helgons dag. I övrigt ser programmet ut enligt följande:

Alla helgons dag lördagen den 31 oktober
–  Våra kyrkor är öppna mellan kl 12 – 15 för stillhet, ljuständning och samtal.
– Ljuset lyser i mörkret  –  gudstjänst på alla helgons dag i Tygelsjö kyrka, där ord, sång och musik bjuder till eftertanke och minnas nära och kära. Präst Peter Englund, musiker Åse Lindberg Christensen, solister.

Alla själars dag söndagen den 1 november
– Gudstjänst i Tygelsjö kyrka kl. 11.
Präst Marcus Holgersson, musiker Åse Lindberg Christensen.

 

Vi följer myndigheternas restriktioner och är max 50 i kyrkan.