Varmt välkommen till

Västra Klagstorps kyrka

Västra Klagstorps kyrka

panorama_klagstorps_kyrka77

Västra Klagstorps kyrka

Telefonnummer: 040-27 94 30
Öppettider: Kontakta oss för mer information
Besöksadress: Gamla Borrebackevägen 2, Tygelsjö
Postadress: Box 346, 201 23, Malmö
Epost: [email protected]


Västra Klagstorps kyrka, som byggdes på platsen för en medeltida kyrka, stod färdig 1885. Den är uppförd i rött tegel med strävpelare och består av ett långhus med tresidigt avslutat kor i öster.

Kyrkans torn, som är trappgavelformat och vitkalkat, har ursprungligen ingått i den medeltida kyrkan. Denna kyrka från 1100-talet tillskrivs Mårten Stenmästares lärjungar. Tornet är daterat till 1300-talet, men kan vara byggt tidigare. Mycket tyder på att det ursprungligen byggts som ett försvarstorn.

Sin nuvarande interiör fick kyrkan vid en restaurering 1939. Kyrkan ligger omgiven av en kyrkogård, där ett flertal gravar från 1700-talet ännu finns kvar. Välkommen att titta in i Västra Klagstorps kyrka (länk till panoramabilder)

Följ oss i sociala medier

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.